Emeklilerin gözü Temmuz ayında… Zamda 3 formül… Refah payı ve seyyanen zam detayı


Bu yıla yüzde 49.25 zam ve 10 bin lira taban aylık ile başlayan, banka promosyonlarını güncelleme imkanı elde eden, yılın ilk ikramiyesini yüzde 50 artırımlı alan emekliler, maaşlarının yükseleceği Temmuz’u da merakla beklemeye başladı.

Temmuz’da emekli aylıkları yeniden masaya yatırılacak. Takvim’den Çığıl Ön Yener’in haberine göre, mevcut düzenlemeler kapsamında SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam, memur emeklilerine de yüzde 10 artış ve ilk yarıdaki TÜFE’nin yüzde 15’i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Ancak bunların yanı sıra ek iyileştirmeler de gündemde olacak.

3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileriyle zam oranlarının ortaya çıkmasının ardından bu konudaki karar açıklanacak.

ENFLASYON ARTIŞI NE KADAR OLACAK

Şu ana kadar 3 aylık enflasyon verisi açıklandı. Ocak-Mart enflasyonu yüzde 15.06 çıktı. Geriye 3 veri daha kaldı. Hem Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hem de Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın ‘Mayıs’ta yıllık enflasyonun yüzde 73 civarına yükselerek zirve yaptıktan sonra düşüşe geçeceği’ yönündeki açıklamaları, ilk 5 aylık TÜFE’nin yüzde 21.01 seviyesinde gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

Yani 5 aylık tahminler SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının yüzde 21.01’i, memur emeklilerinin de yüzde 5.23 enflasyon farkıyla yüzde 15.75’i aşacağını gösteriyor.

Tabii artış 6 aylık enflasyona göre belirlendiği için Haziran verisi de etkili olacak. Örneğin; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 24 çıkarsa, kök aylıklara yansıyacak Temmuz zammı SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde yüzde 24’e, memur emeklilerinde yüzde 18.61’e ulaşacak.

İŞTE FORMÜLLER

Emekliler ek iyileştirmede de 3 formül dikkat çekiyor. Bu formüller ise şöyle:

İlk formül refah payı. Hem geçen yıl Ocak ve Temmuz aylarında hem bu yılın ilk ayında emeklilerin zam oranına refah payı ilave edilmişti. Eğer yine refah payı formülü hayata geçirilirse Temmuz zammı ilave artışla yükselecek. Temmuz’da SSK ve Bağ-Kur’lular ile memur emeklilerinin zam oranı farklı olacak. Refah payıyla birlikte bu artışın eşitlenebileceği üzerinde duruluyor. Bu kapsamda memur emeklilerinin artışı SSK ve Bağ-Kur’luların seviyesine çıkarılabileceği gibi, tüm emeklilere refah payı eklenerek zam oranlarının yükseltilmesi mümkün.

Emekliler için masaya gelecek bir formül de taban aylık artışı. Halen ek ödeme dahil kök aylığı 10 bin liranın altında olanlara 10 bin lira ödeme yapılıyor. Burada da bir artış beklentisi bulunuyor. Örneğin; taban aylık artışında karar kılınır ve ilk 6 aylık enflasyon yansıtılırsa emeklilere yapılacak en düşük aylık ödeme 12 bin lirayı aşacak. En düşük ödeme; yüzde 21.01’lik 5 aylık enflasyon tahmini yansıtılırsa 12 bin 101, örneğin ilk 6 aylık TÜFE yüzde 24’e ulaşır ve bu orana göre artış yapılırsa 12 bin 400 liraya yükselecek.

Ele alınacak bir formül de 10 bin liranın altındaki kök aylıklara ilişkin olacak. Burada kök aylıkların seyyanen artışla yükseltilmesi gündeme gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir